[sociallocker]Facebookom se širi objava u kojoj se tvrdi da “virus koji uzrokuje bolest Covid-19 nije smrtonosan i broj mrtvih je lažan”, pozivajući se na navodne tvrdnje talijanskih znanstvenika, i to iz dva izvora. No prva “analiza” koju objava spominje je izmišljena, dok druga “studija” nije recenzirana, niti objavljena u relevantnim znanstvenim publikacijama.
Objava u kojoj je iznesena predmetna dezinformacija, a koju je na Facebooku podijelilo više od 200 ljudi, arhivirana je ovdje.
Na početku objave spominje se “kardiolog s dugogodišnjim iskustvom” Giampaolo Palma, za kojeg se tvrdi da je “nakon analize službenog izvještaja autopsije umrlih s coronavirusom SARS-CoV-2… zaključio da Covid-19 nije smrtonosna bolest”.
Ova se tvrdnja ranije proširila u Italiji te je već utvrđeno da je netočna. O tome su pisali talijanski fact-checkeri s portala Open.online. Da je u pitanju dezinformacija, utvrdili su i brazilski fact-checkeri Estadão Verifica.
Naime, studija koja navodno dokazuje da Covid-19 nije smrtonosna bolest uopće ne postoji. Takve studije koju potpisuje Giampaolo Palma (ili bilo tko drugi) naprosto – nema.
Da se radi o potpuno izmišljenoj tvrdnji, potvrdila je i Humanitas grupa. Za Palmu se, naime, u Italiji lažno tvrdilo da je studiju proveo radeći za ovu kompaniju.
“Znanstvena studija” nema autore, jasnu metodologiju…
Zatim se u objavi spominje “znanstvena studija prof.dr.sc. Maria Pasquale Baccoa” koji je “na uzorku od preko 7.000 ljudi u raznim (talijanskim) regijama, došao do zaključka da je 34% populacije već bilo zaraženo coronavirusom jer su im pronađena antitijela”.
Ova je “znanstvena studija” sporna iz više razloga, koje u svojoj analizi navodi i talijanski fact-checkerski portal Butac.it.
Za početak, “znanstvena studija” nije objavljena na nekoj od stranica koje objavljuju znanstvene radove, niti je recenzirana. Može joj se pristupiti na stranici tvrtke Meleam, koja se bavi medicinom rada, a koju je osnovao upravo Pasquale Mario Bacco. Meleam je na svom Facebooku 11. svibnja objavio da je “zbog brojnih upita” Baccovo istraživanje omogućio za download na svojoj web stranici.
Objavljeni dokument od 21 stranice ne nalikuje znanstvenom istraživanju, nigdje ne navodi autora ili autore, nema datuma objave, ne spominje se u kojem su laboratoriju vršili ispitivanja te je li isti certificiran, a ne spominje se ni serološki testovi kojih proizvođača su korišteni u navodnom istraživanju (navodi se samo da su upotrijebljena tri različita testa).
Ovo je posebno bitno jer serološki testovi mogu dati lažno pozitivne i lažno negativne rezultate, a omjer varira od proizvođača do proizvođača, o čemu je detaljno izvijestio Index.hr. Primjerice, netko može preboljeti prehladu koju uzrokuje neki drugi koronavirus, a test može dati pozitivan rezultat da protutijela postoje.
U medijskim istupima Bacco je pojasnio da je korišten jedan “njihov test”, jedan kineski i jedan američki (bez navođenja imena ili proizvođača) te da su svi dali iste rezultate. Bacco je rekao i kako je test u cijelosti napravljen u Italiji i da se koristi u bolnicama i institucijama te tvrtkama poput Amazona i Ferrarija. Spomenimo ovdje i da je Meleam 25. ožujka na Facebooku objavio da počinju s prodajom seroloških testova Covid-19 lgM/IgG Rapid Test.
Nadalje, u pojedinim se izjavama za medije navodi da je prva faza testiranja započela 25. veljače, no u objavljenom istraživanju se navodi drugačije.
Source: Faktrograph.hr[sociallocker]